Lucie Polachová, DiS. 603 164 528

Mgr. Marcela Valášková, DiS. 608 806 074

Spirální dynamika

Spirální dynamika je rozsáhlý rehabilitační koncept, který se zaměřuje na problémy pohybového aparátu. Je založen na přesné znalosti anatomie přirozeného lidského pohybu. Je učením pohybu a zároveň i terapií, kdy je kladen důraz na trojrozměrnost pohybu a spirální princip v něm. Má za to, že princip spirály je v držení a pohybové koordinaci těla velice důležitý (zejména při chůzi a běhu). Odtud tedy název SPIRÁLNÍ dynamika.

Spirální dynamika učí, jak používat své tělo, aniž byste jej přetěžovali či poškozovali. Učí naše tělo vnímat, vnímat pohyb v prostoru a vést tělo ve správně koordinovaném pohybu. Pohyb ve spirále můžeme využít pro mobilizaci kloubů i protahování svalů. Terapeut nejprve vysvětlí vedení pohybu, pasivně jej na pacientovi provede, poté se pacient učí pohyb vést společně s terapeutem, až dojde do bodu, kdy provádí pohyb sám. Poté přichází nejtěžší a zároveň nejdůležitější práce s tělem - integrace naučeného pohybu do denních činností.

Nejčastější využití:
  • učení správných pohybových stereotypů u sportovců – zejména jednostranných – tenis, hokej, baseball, golf,…
  • bolesti zad, svalů a svalových úponů
  • blokády žeber, blokády skloubení v pánvi
  • bolesti velkých kloubů – ramen, kyčlí
  • skolióza
  • vadné držení těla
  • plochá noha
Poznámka

Koncept Spiraldynamik ® vznikl začátkem 80. let dvacátého století.

Zakladatelé konceptu jsou Yolande Deswarte (francouzská fyzioterapeutka) a Dr.med. Christian Larsen (Švýcarsko). Od roku 1996 se v konceptu Spiraldynamik ® vzdělávájí fyzioterapeuté, ergoterapeuté, lékaři a učitelé pohybu i v České republice.

Od roku 1996 do roku 2004 byly kurzy převážně pod vedením expertky Spiraldynamik ® Mileny Daniel a dalších expertů a učitelů Spiraldynamik ®

Od roku 2004 dosud pod vedením učitelky Spiraldynamik ® Lenky Kazmarové ve spolupráci s týmem učitelů a expertů Spiraldynamik ®

Centrum pro vzdělávání je Akademie Spiraldynamik AG v Zürichu. Koncept Spiraldynamik ® se stále rozvíjí.

Další využívané metodiky

jaké metodiky používáme

ACT

Image

ACT je zkratkou metody Akrální koaktivační terapie (Acral coactivation therapy), jejíž autorkou je PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D. Je to velmi efektivní a srozumitelná metoda pro léčbu pohybového aparátu, zejména pro pacienty s bolestmi zad.

více...
Baňkování

Image

Baňkování je přikládání skleněných, plastových či silikonových nádobek – baněk, ve kterých je vytvořen podtlak. Ten způsobí jejich přisátí na pokožku a částečné nasátí kůže, podkoží i vaziva do baňky samotné. Baňka může působit na místě nebo s ní můžeme přejíždět po těle.

více...
Labilní plochy

Image

Cvičení na labilních plochách je rovnovážné cvičení, které se využívá se k udržení a zlepšení správné funkce pohybového systému – ke správnému zapojení svalů – koordinaci, jako kompenzaci statického přetěžování. Současně jde i o cvičení koncentrace.

více..
Čínská tlaková masáž

Image

Čínská tlaková masáž pramení z poznatků staré čínské medicíny, která je založena na celostním pojetí člověka, učení o jinu a jangu, o proudění energie. Veškeré tělesné problémy vysvětluje stagnací, nedostatkem či přebytkem této energie v energetických drahách - meridiánech.

více ...
Kraniosakrální terapie

Image

Kraniosakrální terapie je velmi jemné, nebolestivé léčení rukama, pro pacienta velmi příjemné. Je to terapie, která využívá pohybů lebečních kostí a křížové kosti (ale nejen jich) k úpravě tzv. kraniosakrálnío rytmu, přes který může tato terapie ovlivňovat celý nervový systém člověka.

více...
Lymfodrenáž

Image

Lymfodrenáž je uznávanou léčebnou, relaxační i kosmetickou metodou, která zlepšuje proudění lymfy – mízy. Usnadňuje její tok přes centrální uzliny do krevního řečiště. Pomáhá z těla vyplavovat nahromaděné toxické látky a přispívá k celkové regeneraci organismu.

více...
Měkké techniky

Image

Měkké techniky jsou ošetření prováděná rukama bez použití krému či oleje. Kůže, podkoží, vazivo, svaly i svalové úpony jsou vůči sobě posouvány, protahovány, hněteny, řaseny nebo stlačovány s cílem obnovit jejich elastičnost a pohyblivost, zvětšit prokrvení a tím ulevit od bolesti.

více...
Metoda Ludmily Mojžíšové

Image

MLM je léčebný koncept skládající se z manuálních technik (mobilizací žeber, páteře, pánve i kostrče) a ze cvičení. Užívá se k léčbě pohybového aparátu, k řešení některých gynekologických problémů a je významnou metodou při řešení funkční sterility žen i mužů.

více...
Mobilizační techniky

Image

Mobilizační techniky jsou šetrné, jemné opakující se pohyby kloubu, při kterých terapeut postupně odstraňuje kloubní blokády - obnovujeme pohyblivost v daném kloubu, popřípadě segmentu páteře. Na rozdíl od manipulačních technik jsou šetrné a bezpečné.

více..
Reflexní masáž nohou

Image

Reflexní masáž nohou je tisíce let stará léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny. Podle ní je celé tělo pokryto akupresurními drahami a body. Ucelenou mapu jednotlivých vnitřních orgánů a částí těla najdeme na uchu, rukou a nohou.

více ...
Spirální dynamika

Image

Spirální dynamika je rehabilitační koncept zaměřující se na problémy pohybového aparátu. Je založen na přesné znalosti anatomie přirozeného lidského pohybu. Je učením pohybu a zároveň i terapií, kdy je kladen důraz na trojrozměrnost pohybu a spirální princip v něm.

více...
Tejpování

Image

Při tejpování dochází k mírnému nadzvednutí kůže, podkoží i povrchové vrstvy vaziva a k odtažení těchto struktur od svalu. Zvětšením „meziprostoru“ dosáhneme uvolnění a zvýšení prokrvení i odtoku mízy, snížení tlaku na receptory a snížení bolesti.

více...