Břišní orgány nejsou uloženy v břišní dutině volně, jsou obaleny v tenkých vazivových vrstvách – tzv. fasciích. Ty jsou mezi sebu propojeny a zavěšeny na pevnější struktury.
Aby každý pohyb těla probíhal hladce a bezbolestně, je nutné zajistit vzájemnou „klouzavost“ všech pohybových struktur – nejen svalových skupin a kloubů, ale také vnitřních orgánů, jejich obalů a úponů. Pokud dojde k omezení hybnosti v těsné blízkosti orgánu, např. jizva po laparoskopické operaci, zánět, atd. může se tah přenést až na vzdálená, zdánlivě nesouvisející místa – např. bolest beder.
Terapeut pak pomocí pomalých, citlivě vedných tahů a tlaků uvolňuje stažené struktury - fascie, tím napomáhá k vyrovnání napětí v břišní dutině a obnovení správné funkce okolních struktur a hlavně k úlevě od bolesti.
jaké metodiky používáme
ACT je zkratkou metody Akrální koaktivační terapie (Acral coactivation therapy), jejíž autorkou je PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D. Je to velmi efektivní a srozumitelná metoda pro léčbu pohybového aparátu, zejména pro pacienty s bolestmi zad.
více...
Baňkování je přikládání skleněných, plastových či silikonových nádobek – baněk, ve kterých je vytvořen podtlak. Ten způsobí jejich přisátí na pokožku a částečné nasátí kůže, podkoží i vaziva do baňky samotné. Baňka může působit na místě nebo s ní můžeme přejíždět po těle.
více...
Cvičení na labilních plochách je rovnovážné cvičení, které se využívá se k udržení a zlepšení správné funkce pohybového systému – ke správnému zapojení svalů – koordinaci, jako kompenzaci statického přetěžování. Současně jde i o cvičení koncentrace.
více..
Čínská tlaková masáž pramení z poznatků staré čínské medicíny, která je založena na celostním pojetí člověka, učení o jinu a jangu, o proudění energie. Veškeré tělesné problémy vysvětluje stagnací, nedostatkem či přebytkem této energie v energetických drahách - meridiánech.
více ...
Kraniosakrální terapie je velmi jemné, nebolestivé léčení rukama, pro pacienta velmi příjemné. Je to terapie, která využívá pohybů lebečních kostí a křížové kosti (ale nejen jich) k úpravě tzv. kraniosakrálnío rytmu, přes který může tato terapie ovlivňovat celý nervový systém člověka.
více...
Lymfodrenáž je uznávanou léčebnou, relaxační i kosmetickou metodou, která zlepšuje proudění lymfy – mízy. Usnadňuje její tok přes centrální uzliny do krevního řečiště. Pomáhá z těla vyplavovat nahromaděné toxické látky a přispívá k celkové regeneraci organismu.
více...
Měkké techniky jsou ošetření prováděná rukama bez použití krému či oleje. Kůže, podkoží, vazivo, svaly i svalové úpony jsou vůči sobě posouvány, protahovány, hněteny, řaseny nebo stlačovány s cílem obnovit jejich elastičnost a pohyblivost, zvětšit prokrvení a tím ulevit od bolesti.
více...
MLM je léčebný koncept skládající se z manuálních technik (mobilizací žeber, páteře, pánve i kostrče) a ze cvičení. Užívá se k léčbě pohybového aparátu, k řešení některých gynekologických problémů a je významnou metodou při řešení funkční sterility žen i mužů.
více...
Mobilizační techniky jsou šetrné, jemné opakující se pohyby kloubu, při kterých terapeut postupně odstraňuje kloubní blokády - obnovujeme pohyblivost v daném kloubu, popřípadě segmentu páteře. Na rozdíl od manipulačních technik jsou šetrné a bezpečné.
více..
Reflexní masáž nohou je tisíce let stará léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny. Podle ní je celé tělo pokryto akupresurními drahami a body. Ucelenou mapu jednotlivých vnitřních orgánů a částí těla najdeme na uchu, rukou a nohou.
více ...
Spirální dynamika je rehabilitační koncept zaměřující se na problémy pohybového aparátu. Je založen na přesné znalosti anatomie přirozeného lidského pohybu. Je učením pohybu a zároveň i terapií, kdy je kladen důraz na trojrozměrnost pohybu a spirální princip v něm.
více...
Při tejpování dochází k mírnému nadzvednutí kůže, podkoží i povrchové vrstvy vaziva a k odtažení těchto struktur od svalu. Zvětšením „meziprostoru“ dosáhneme uvolnění a zvýšení prokrvení i odtoku mízy, snížení tlaku na receptory a snížení bolesti.
více...