Lucie Polachová, DiS. 603 164 528

Mgr. Marcela Valášková, DiS. 608 806 074

Kraniosakrální terapie – KST

Kranium latinsky lebka
Sakrum latinsky kost křížová
Osteon řecky kost
Patie řecká koncovka označující nemoc

Kraniosakrální terapie je velmi jemné, nebolestivé léčení rukama, pro pacienta velmi příjemné. Dle názvu se je to léčení využívající kostí lebky a křížové kosti, to je však řečeno velmi zjednodušeně. Je to terapie, která využívá pohybů lebečních kostí a křížové kosti (ale nejen jich) k úpravě tzv. kraniosakrálnío rytmu, přes který může tato terapie ovlivňovat celý nervový systém člověka.

Kraniosakrální terapie vychází z předpokladu, že lebeční kosti nejsou pevně srostlé, je jim umožněn mikropohyb v rámci tzv. kraniosakrálního rytmu a dají se tedy mobilizovat. Přináší hlubokou relaxaci, pocit hlubšího a snadnějšího dýchání, zbavuje tíhy, odstraňuje bolesti hlavy, páteře, pánve, ale bolesti ve vzdálenějších místech od osy hlava – pánev. Navrací pacienta ke komunikaci s vlastním tělem a jeho schopností samouzdravování.

Je to mladá metoda, vycházející z americké školy osteopatie. Viz níže Historie a kořeny kraniosakrální osteopatie – kraniosakrální terapie (CST).

Kraniosakrální rytmus

Kraniosakrální rytmus je po rytmu dechu a srdečním rytmu dalším, který kterým naše tělo pulzuje, ale který za normálních okolností člověk sám nevnímá. Je to rytmus vypuzování a vstřebávání mozkomíšního moku, který omývá náš mozek a míchu. To vše se děje v polouzavřeném systému, jež ohraničuje tvrdá plena mozková. Ta se upíná na lebku - cranium a na kost křížovou - sacrum, odtud název kraniosakrální. Formování tohoto rytmu začíná již v děloze matky a končí smrtí. Rytmus je hmatatelný po celém těle a u zdravého člověka proběhne 8-12 krát za minutu. Harmonický koloběh mozkomíšního moku je důležitý pro zdraví pohybového aparátu, ale též nervového systému. Aby mohl koloběh probíhat, jak má, musejí být pohyblivé obaly mozku a míchy, i části na které se obaly upínají - lebeční kosti, některé obratle i křížová kost. Pokud tomu tak není, mohou nastat zdravotní problémy, se kterými může pomoci právě kraniosakrální terapie.

Jak ošetření probíhá

Terapeut nejprve vyšetří na přesně stanovených místech Vašeho těla Váš kraniosakrální rytmus. Pokud najde v rytmu nějakou nerovnováhu, snaží se navodit podmínky pro jeho úpravu - mobilizuje kosti lebky, některé obratle a křížovou kost. To vše velmi jemným tlakem či tahem rukou. Klient je během terapie oblečen a leží v klidu na lehátku. Ošetření trvá přibližně hodinu a půl.

Nejčastější využití:
  • bolesti hlavy
  • migrény
  • bolesti páteře
  • bolesti uší, očí, zubů
  • problémy s čelistním kloubem
  • problémy s dutinami
  • šilhání, dvojité vidění
  • skřípání zubů
  • stres psychický či fyzický, stav vyčerpání
  • deprese
  • úzkostné stavy, neurotická onemocnění
  • chronická únava
  • nespavost
  • astma
  • alergie
  • DMO – dětská mozková obrna
  • ochrnutí obličeje
  • cukání obličeje
  • motání hlavy, závratě, poruchy rovnováhy
  • ušní problémy, záněty středního ucha, hučení v uších
  • autismus
Historie a kořeny kraniosakrální osteopatie – kraniosakrální terapie (KST)

Zakladatelem osteopatie byl americký lékař Dr. Andrew tailor Still (1828-1917), který studoval kosterní systém a jeho změny při různých onemocněních. Osteopatie se snaží diagnostikovat a léčit mechanické poruchy kosterní soustavy. Zabývá se celým systémem - kostmi, vazy, klouby, ostatní pojivovou tkání. Osteopaté věří, že mnoho nemocí a obtíží souvisí s problémy v držení těla a že úprava strukturálních poměrů pomáhá člověku v uzdravení. Používají jemné mobilizační techniky ke snížení napětí svalů, obnově normálního postavení kloubů.

Dr. Wiliam Garner Sutherland (1873-1954) byl žákem Dr. Stilla a je považován za zakladatele kraniální osteopatie. Zkoumal lidskou lebku a zjistil, že lebeční švy umožňují pohyb a pracují v určitém rytmu, který je pak přes systém obalů mozku a míchy přenášen na celé tělo. Tento pohyb označil za „ primární dýchání – dech života – kraniosakrální rytmus.

Další, kdo tuto terapii velmi rozvinul a posunul na nynější úroveň, byl americký chirurg John E. Upledger (1932-2012). V r. 1975 získal grant na výzkum kranio-sakrálního systému na Michiganské univerzitě. Založil mezinárodní institut kraniosakrální terapie, byl ředitelem Upledger Clinical Services na Floridě v USA, člen the American Academy of Osteopathy, akademický člen the British Society of Osteopathy, doktor humanitních věd v oboru Medicina Alternativa. Napsal stěžejní knihy o kranioskrální terapii.

Více informací o metodě najdete na stránkách Mgr. Heleny Touškové - jediné oficiální lektorky Kraniosakrální terpaie pod hlavičkou Upledger institutu v ČR www.htinstitut.cz

Další využívané metodiky

jaké metodiky používáme

ACT

Image

ACT je zkratkou metody Akrální koaktivační terapie (Acral coactivation therapy), jejíž autorkou je PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, Ph.D. Je to velmi efektivní a srozumitelná metoda pro léčbu pohybového aparátu, zejména pro pacienty s bolestmi zad.

více...
Baňkování

Image

Baňkování je přikládání skleněných, plastových či silikonových nádobek – baněk, ve kterých je vytvořen podtlak. Ten způsobí jejich přisátí na pokožku a částečné nasátí kůže, podkoží i vaziva do baňky samotné. Baňka může působit na místě nebo s ní můžeme přejíždět po těle.

více...
Labilní plochy

Image

Cvičení na labilních plochách je rovnovážné cvičení, které se využívá se k udržení a zlepšení správné funkce pohybového systému – ke správnému zapojení svalů – koordinaci, jako kompenzaci statického přetěžování. Současně jde i o cvičení koncentrace.

více..
Čínská tlaková masáž

Image

Čínská tlaková masáž pramení z poznatků staré čínské medicíny, která je založena na celostním pojetí člověka, učení o jinu a jangu, o proudění energie. Veškeré tělesné problémy vysvětluje stagnací, nedostatkem či přebytkem této energie v energetických drahách - meridiánech.

více ...
Kraniosakrální terapie

Image

Kraniosakrální terapie je velmi jemné, nebolestivé léčení rukama, pro pacienta velmi příjemné. Je to terapie, která využívá pohybů lebečních kostí a křížové kosti (ale nejen jich) k úpravě tzv. kraniosakrálnío rytmu, přes který může tato terapie ovlivňovat celý nervový systém člověka.

více...
Lymfodrenáž

Image

Lymfodrenáž je uznávanou léčebnou, relaxační i kosmetickou metodou, která zlepšuje proudění lymfy – mízy. Usnadňuje její tok přes centrální uzliny do krevního řečiště. Pomáhá z těla vyplavovat nahromaděné toxické látky a přispívá k celkové regeneraci organismu.

více...
Měkké techniky

Image

Měkké techniky jsou ošetření prováděná rukama bez použití krému či oleje. Kůže, podkoží, vazivo, svaly i svalové úpony jsou vůči sobě posouvány, protahovány, hněteny, řaseny nebo stlačovány s cílem obnovit jejich elastičnost a pohyblivost, zvětšit prokrvení a tím ulevit od bolesti.

více...
Metoda Ludmily Mojžíšové

Image

MLM je léčebný koncept skládající se z manuálních technik (mobilizací žeber, páteře, pánve i kostrče) a ze cvičení. Užívá se k léčbě pohybového aparátu, k řešení některých gynekologických problémů a je významnou metodou při řešení funkční sterility žen i mužů.

více...
Mobilizační techniky

Image

Mobilizační techniky jsou šetrné, jemné opakující se pohyby kloubu, při kterých terapeut postupně odstraňuje kloubní blokády - obnovujeme pohyblivost v daném kloubu, popřípadě segmentu páteře. Na rozdíl od manipulačních technik jsou šetrné a bezpečné.

více..
Reflexní masáž nohou

Image

Reflexní masáž nohou je tisíce let stará léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny. Podle ní je celé tělo pokryto akupresurními drahami a body. Ucelenou mapu jednotlivých vnitřních orgánů a částí těla najdeme na uchu, rukou a nohou.

více ...
Spirální dynamika

Image

Spirální dynamika je rehabilitační koncept zaměřující se na problémy pohybového aparátu. Je založen na přesné znalosti anatomie přirozeného lidského pohybu. Je učením pohybu a zároveň i terapií, kdy je kladen důraz na trojrozměrnost pohybu a spirální princip v něm.

více...
Tejpování

Image

Při tejpování dochází k mírnému nadzvednutí kůže, podkoží i povrchové vrstvy vaziva a k odtažení těchto struktur od svalu. Zvětšením „meziprostoru“ dosáhneme uvolnění a zvýšení prokrvení i odtoku mízy, snížení tlaku na receptory a snížení bolesti.

více...